Igazgatói köszöntő
A 2021-es tanév elején az Iskola alapításának 95 éves évfordulójáról, az Ökoiskola cím ismételt elnyeréséről és a járvány kihívásairól beszélt igazgatónő a Fasori Harangszó 2021. szeptemberi számának 4-5. oldalain.
Fogadják szeretettel.
(Márk 10,14)
Egy ideig még a Rottenbiller Utcai Általános Iskola növendékeivel és pedagógusaival osztoztunk az épületen, de 1994 júniusára az iskola véglegesen és teljesen visszakerült az egyház tulajdonába. Az állami iskola fokozatosan átadta az épületet, melyet az 1995/96-os tanévre teljes mértékben birtokba vett a Julianna iskola.
Intézményünk sokáig hatosztályos általános iskolaként működött – mivel a budapesti református gimnáziumok már hetediktől várták és fogadták a diákokat. A növekvő létszám és érdeklődés eredményeképpen a szülők bizalmat szavaztak iskolánk nyolc évfolyamossá történő fejlesztésének. Belső átépítések és átszervezések nyomán ezt sikerült megvalósítanunk, és 2010-ben elballagott az első nyolcadik osztály.
Mai helyzetkép
Iskolánk általános tanrend szerint működik. Az oktatás a Nemzeti Alaptanterv, a Nemzeti Köznevelési Törvény és a Református Köznevelési Törvény szabályai mentén szerveződik. Nevelési elveinket, házirendünket, szabályainkat és hagyományainkat a beiratkozó gyermekek szüleivel személyes beszélgetés során megismertetjük. Hisszük, hogy a gyermeknevelés a család, a gyülekezet és az iskola hármas kötelékében érheti el valódi célját. Igyekszünk ezért a szülői közösséget mindenről időben tájékoztatni, és ahol csak lehetséges, tevékenységünkbe bevonni. A szülőkkel való kapcsolatot a szülői értekezleteken, a nyílt napon és az egyéni fogadóórákon kívül a családi istentiszteletek és szülőkkel közösen szervezett programok erősítik.
A tanítás-tanulás mindennapi eseményein kívül számos további program színesíti iskolánk életét.
Szép színfolt az újonnan belépő tanárok ünnepélyes fogadalomtétele a tanévnyitó istentiszteleten, valamint a tanévzáróval egybekötött ballagás.
A Julianna iskola minden évben fogad egy-két végzős főiskolai hallgatót szakmai gyakorlatra. Közülük többen már a tantestület tagjává lettek.
Tanulóink jelentős része rendszeresen megmérettetik különböző, iskolák közötti versenyeken. A Béres Ferenc Népdal- és Zsoltáréneklő Versenynek hagyományosan iskolánk ad otthont. Kórusunk ünnepélyeinken és más, iskolán kívüli rendezvényeken (például az Éneklő Ifjúság, Református Zenei Fesztivál alkalmain) gyakran szerepel.
Évek óta intézményünk falai közt tanítanak a 7. kerületi Molnár Antal Zeneiskola zenetanárai, így lehetőség nyílik hangszeres (hegedű, zongora, fuvola, gitár) és szolfézsoktatás igénybevételére.
Nagy hangsúlyt fektetünk az angol nyelv oktatására is. Tanulóink már alsó tagozaton megismerkedhetnek az alapokkal.
Diákjaink 6. osztálytól tanulhatnak informatikát. Az eredményesebb felkészülés érdekében felső tagozaton több tantárgyat oktatunk bontott csoportokban.
Iskolánk mindezek mellett regisztrált tehetségpontként működik. Az egyes tantárgyak iránt különösen érdeklődő diákok a tanórákon kívül is részt vehetnek önképzésben. Erre szolgálnak a különféle szakkörök, melyeknek egy részét iskolánk pedagógusai, más részét óraadó tanárok tartják.
Az erdei iskola alkalmai szorosan kapcsolódnak a környezeti neveléshez, és felbecsülhetetlen értékkel bírnak a gyermekek közösséggé formálódásában. A tanulmányi kirándulásokon és nyári táborainkban is bőven nyílik további lehetőség művelődni, szórakozni, ismereteket gyarapítani.
Együvé tartozásunkat hétköznapokon egyenköpeny, ünnepi alkalmainkon egyenruha is kifejezi mind a gyerekek, mind a nevelők részéről.
Hálásak vagyunk Istennek iskolánkért, azért, hogy az Ő jelenléte biztosítja számunkra azt a légkört, amelyben az őszinte bizalom és szeretet ad mindehhez alapot, hogy a gyermekek jelleme, személyisége a legegészségesebben formálódhasson.